مهدی اشراقی
طراح و مهندس شبکه ،برنامه نویس
0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

مهدی اشراقی
طراح و مهندس شبکه ،برنامه نویس

نوشته های بلاگ

کنترل فن با پایتون در رسپبری پای – How to control fan with raspberry pi

کنترل فن با پایتون در رسپبری پای – How to control fan with raspberry pi

سلام . در این پست قصد دارم توضیح بدم که چطور میتونید یک فن رو در برد های Embedded بر مبنای دمای CPU کنترل کنید !

قبلا یاد گرفتیم که چطوری میتونیم از GPIO در پایتون استفاده کنیم .پس الان روند کار به این صورت هست که اول دمای CPU رو میخونیم ،بعد بر مینای اون یه سگنال از نوع PWM به یکی از پایه های برد اعمال میکنیم .من در اینجا از پایه شماره ۸ استفاده کردم .

ذمای CPU در فایلی با آدرس زیر ذخیره میشه ولی دقت داشته باشید که باید مقدار رو تقسیم بر ۱۰۰۰ کنید تا دما به سلسیوس رو به شما برگردونه .

 

خوب اصل برنامه این هست که اول از همه تابع Timr رو فراخونی میکنم تا بتونم از دستور time.sleep استفاده کنم که البته میتونید از اون هم استفاده نکنید !

برای استفاده اگر فن های ۳ سیم دارید که خیلی خوبه ! ولی اگر فن ساده دارید باید با استفاده از یه ترانزیستور فن رو به صورت متناوب قطع و وصل کنیم (اصول کار pwm) برای این کار من از مدار زیر استفاده کردم براتون گذاشتمش هزینه بسیار کمی هم برای ساخت داره !

مدار الکترونیکی :

قطعات مورد نیاز :

سیگنال ورودی رو با یه مقاومت ۱K اهمی به بیس ترانریستور میدیم و امیتر ترانزستور رو به منفی وصل میکنیم و کلکتور رو هم به فن میدیم . میتونید از پین های رسپبری برای پاور فن استفاده کنید.

 

اجرا در استارت آپ :

حالا باید برنامه ای رو که نوشتیم در استارتاپ بزاریم تا بعد از بوت شدن سیستم عامل به صورت اتوماتیک اجرا بشه و فن رو کنترل کنه .

ابتدا با دستور زیر crontab رو باز میکنیم .

در اینجا ممکنه از شما بپرسه که در کدوم فایل میخواید این فایل رو برای استارتاپ قرار بدید که من ۱ رو انتخاب کردم . بعد از انتخاب فایل برای قرار دادن cronjob در صفحه ای که باز شده به خط آخر میرم و این متن رو اضافه میکنم .

نکته : اگر میخواید این دستور در هنگام بوت سیستم شما اجرا بشه باید شروع دستور رو با reboot@ شروع کنید یه فاصله بدید ، و دستورتون رو همونطور که در cli اجرا میکنید تایپ کنید .

تمام ! امیدوارم به کارتون بیاد

برچسب ها:
درج دیدگاه